Magyarország azt javasolja az uniónak, hogy 2020-ig maradjon fenn a cukorpiacot alapjaiban szabályozó termelési kvótarendszer – ezt nagyjából a tagországa támogatta. Felvetettük azt is, hogy addig Magyarország bővíthesse termelését, mert cukorpiaca kétharmad arányban az importnak van kitéve.
A közelmúltban az uniós tagországok között felmerült, hogy a cukorpiacot – a termelők megélhetőségét - alapjaiban befolyásoló cukorpiaci termelési kvótarendszert 2015-től meg kellene szüntetni. Erre született meg az a magyar javaslat – lényegében a hazai cukorrépa termesztők fennmaradása érdekében –, hogy Brüsszel csak 2020-tól szüntesse meg a kvótákat. Ezzel a tagországok valamivel kevesebb, mint fele értett egyet, de a lényeg az, hogy az uniós szakértők a következő hónapokban tovább vizsgálják a magyar felvetést. Minderről Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságáért felelős államtitkára számolt be Brüsszelben tárgyalásai után.
i fele Magyar javaslatra az is felmerült, hogy 2015-ig mégse vezessék ki a cukorkvótát, hanem a kivezetés időszakát hosszabbítsák meg 2020-ig. A magyar államtitkár szerint a javaslatot vagy egy tucat ország támogatásáról biztosította, a kérdést szakértői szinten vitatják meg a következő hetekben és hónapokban.
A magyar delegáció azt is kérte, hogy a kvótával szabályozott piacon Magyarország számára - amely jelenleg a hazai fogyasztásnak csak a harmadát tudja megtermelni - legyen lehetőség a termelés bővítésére. Ennek hátterében az idei cukorárrobbanás áll, mely rámutatott arra, mennyire kitett egy ország, ha szükségleteinek csak ilyen kis részét képes hazai ellátásból biztosítani. Az uniós cukorpiaci reform előtt hazánk még 400 ezer tonna cukrot állított elő, ma már csak 105 ezret.
SZABADFÖLD