Címlap

Bejelentkezés


A Négy Mancs pénzforrását keresik

Rovat(ok):

Vizsgálja a Fővárosi Főügyészség a Négy Mancs állatvédő alapítvány működésének törvényességét. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos azt szeretné tisztázni, hogy milyen forrásból finanszírozza az alapítvány a magyar libatenyésztők ellen folytatott lejárató kampányát. A Négy Mancs legutóbb a Kölnmesse élelmiszer-ipari szakkiállításról és vásárról akarta mindenáron kitiltatni a töméses hizlalásból származó májat.

Górcső alá veszi a Négy Mancs állatvédő alapítvány működésének törvényességét a Fővárosi Főügyészség – tájékoztatta a távirati irodát Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos. Azt szeretné tisztázni, hogy a közvetlenül a magyar libatenyésztők ellen folytatott lejárató kampányt milyen forrásból finanszírozta az alapítvány.

A vizsgálat célja annak kiderítése is, hogy az alapítvány gazdálkodása megfelel-e az érvényben lévő jogszabályoknak.

Budai augusztus végén jelentette be, hogy vizsgálja a Négy Mancsot, s az ügyészséghez fordult. A hatóságtól azt kérte, hogy folytasson le törvényességi vizsgálatot az alapítvány működésével kapcsolatban. A kormánybiztos a szervezet nyilvántartását végző bíróságot is megkereste, hogy a birtokában lévő, az alapítvány gazdálkodásával kapcsolatos valamennyi dokumentumot kikérje.

A militáns állatvédő szervezet tevékenységéről, lejárató kampányairól és támadásairól rendszeresen beszámoltunk. Legutóbb éppen lapunk írta meg elsőként, hogy a Négy Mancs a Kölnmesse élelmiszer-ipari szakkiállításról és vásárról akarta mindenáron kitiltatni a töméses hizlalásból származó májat, valamint a késztermékeit. A Németországban kétévente megrendezett nemzetközi kiállítás és vásár szervezője (ANGUA) törölte a terméklistájából a hízottmáj-termékeket, miután a Négy Mancs ak­ciókat és helyszíni botrányt helyezett kilátásba, ha a termékek Kölnben megjelennek.

A szervezők féltették a vásár hírnevét, és nem kívántak konfrontálódni az alapítvánnyal. Később azonban mégis engedélyezték a hízott liba- és kacsamájból készült termékek megjelenését. A Kölnmesse akkori állásfoglalása szerint azután határoztak a tilalom feloldásáról, hogy valamennyi érintettet megkérdezték. Egyes vélemények szerint azonban az erős francia nyomás – valamint a nem elhanyagolható magyar és bolgár lobbi – hatására változtatott álláspontján a rendezvényszervező. A francia libamájtermelőket összefogó szervezet, a CIFOG ugyanakkor nem hagyta annyiban, s megtámadta a kiállítás szervezőit a hatóságoknál. Úgy vélik, a termelők változatlanul hátrányban vannak, mivel a kiállítás árkatalógusában nem tüntetik fel termékeiket, ezáltal pedig potenciális vevőktől esnek el. A Baromfi Terméktanács is erőteljes nyomást gyakorolt az Európai Hízott Máj Szövetségen keresztül a nemzetközi szereplőkre, s a Vidékfejlesztési Minisztérium, a külügyi tárcával karöltve, szintén jelentős lépéseket tett a magyar tenyésztőket, az ágazatot hátrányosan érintő ügyben.



AGROLINE