Címlap

Bejelentkezés


Miért élnek tovább az "átlagembereknél" a méhészek? - A méz hatása "megfizethetetlen" a szervezet számára

Rovat(ok):

Nem olcsók, de „megfizethetetlen" hatást fejtenek ki az emberi szervezetben a különböző mézféleségek és méhtermékek – szögezi az agromonitor.hu számára készített elemzésében Szabó Roland táplálkozástudományi szakértő. A méz például csaknem 200-féle tápanyagot tartalmaz, amelyek között ásványi anyagok, aminosavak, vitaminok, nyomelemek, enzimek és hormonok is vannak. Ugyanakkor a magyar lakosság évente fejenként csak 40 dekagramm mézet fogyaszt, míg a nyugati országok lakói mintegy 2 kilogrammot. Ráadásul az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) laboratóriumi eredményei szerint a bevizsgált mézek 70-80 százaléka kifogásolható minőségű, mivel a méhek szennyezett területekről, autóutak széléről, vegyszerekkel kezelt növényekről is gyűjtik a nektárt, illetve olyan vizet is fogyasztanak, amelyek esetleg az állattenyésztők antibiotikumokkal kezeltek. Szabó Roland szerint ebből az is következik, hogy – miként más élelmiszereknél is – gondosan meg kell válogatni a beszerzési forrásokat.

A mézzel és a méhtermékekkel történő gyógyítás szinte az emberiséggel egyidős – állapítja meg Szabó Roland. Ma már a tudomány egyik elismert és kutatott területe, amely még sok hasznos meglepetést adhat az emberiségnek. Az APITERÁPIA szó a méh és a gyógyítás latin szavakból ered, és hasznos lenne minél szélesebb körben alkalmazni, mint alternatív lehetőséget.
Mint köztudott, a mézet a méhek a virágok nektárjából gyűjtik és alakítják át saját szervezetükben, majd a kaptárban lévő lépek viaszsejtjeiben raktározzák el maguknak téli táplálékul. Hazánkban igen sok mézet termelnek, de sajnos keveset fogyasztunk, évente körülbelül 40 dekagramm fejenként, míg a nyugati országok lakói évi mintegy 2 kilogrammot.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) laboratóriumi eredményei szerint a bevizsgált mézek 70-80 százaléka kifogásolható minőségű. Ennek hátterében különböző okok húzódnak meg. A méhek a napi több kilométeres gyűjtőrepülés során a szennyezett, fertőzött területekről, autóutak széléről, vegyszerekkel kezelt növényekről is gyűjtik az édes nektárt. Továbbá nem lehet őket abban sem megakadályozni, hogy olyan vizet fogyasszanak, amelyek esetleg az állattenyésztők által antibiotikumokkal kezelt. Ebből következik, hogy más élelmekhez hasonlóan meg kell válogatni a mézforrásokat is. Természetesen a jó minőségű, tiszta készítmények nem olcsók, de a hatásuk megfizethetetlen – állítja a táplálkozástudományi szakértő.
A méz közel 200 féle tápanyagot tartalmaz, többek között 33 ásványi anyagot, 19 aminosavat, 12 vitamint, nyomelemeket, enzimeket, továbbá hormonokat és proteineket is. A táplálkozástudomány a méhészeti termékeket olyan tápanyagként ajánlja, amely az ember “működéséhez” szükséges szinte összes létfontosságú anyagot tartalmazza. A cukorproblémás emberek korlátozással, rajtuk kívül bárki korlátlanul fogyaszthatja. Különösen ajánlott megfázásra, légúti problémákra, mivel mérsékli a köhögést. Növeli a szellemi és fizikai erőnlétet, az ellenálló képességet, kedvezően hat a vese, a máj és a szív működésére. Az emésztőrendszerre védő, serkentő és szabályozó hatása van. Növeli a vér hemoglobin tartalmát, erősíti a csontozatot. Az egész szervezetre nyugtató hatású, baktérium-, csíra- és gombaölő. Magas szénhidrát-, vitamin-, foszfor- és kalciumtartalmának köszönhetően a nap minden szakában gyorsan ható energiapótló szer. Javasolt a mézet, illetve a mézes teát nem azonnal lenyelni, hanem a szájüregben sokáig forgatni, hiszen innen direkt módon felszívódik a vérbe.
Szabó Roland szerint a méz (ára ellenére) az egyik legolcsóbb természetes, ősi gyógyhatású termék, mégis méltatlanul keveset fogyasztunk belőle. A méhek természetes “antibiotikuma” a propolisz, népi nevén a méhszurok. Ezzel védik a méhek a méhkaptárt a baktériumok ellen belülről, esetleg a behatoló rovarokat vonják be, hogy azok ott mumifikálódjanak, ne okozzanak fertőzést a családban. A propolisznak ezt a csíraölő, antibakteriális, antibiotikus hatását az asszírok, görögök, egyiptomiak is ismerték és sebeket, tályogokat gyógyítottak, múmiákat balzsamoztak vele.
A propolisz a természetben található legerősebb antibiotikus hatású anyag. Vitaminokat, ásványi anyagokat, aminosavakat, nyomelemeket tartalmaz. A propoliszt javasolt elszopogatni, elrágni, hiszen így jobban felszívódik a szájban. Ha egy mód van rá, a kémiai előállítású antibiotikumok helyett próbáljuk a természeteseket alkalmazni, hiszen mellékhatások nélkül eredményesek. Létezik olyan propolisz-készítmény, amely tartalmaz még mézet és méhpempőt, és ez a komplex hatás szempontjából nagyon értékessé teszi.
Francia orvosok bebizonyították, hogy a propoliszban lévő flavonoidok 41 féle gyógyhatással bírnak. Legfontosabb ezek közül a hajszálerekre, a vérerek törékenységére és áteresztőképességére, a vérkeringésre, az értágításra és a vérnyomásra gyakorolt hatásuk. Nem kevésbé fontos a vizelethajtó, epeműködést serkentő ösztrogén és más belső elválasztású mirigyekre (a csecsemő-, a pajzs-, a hasnyálmirigyre vagy a mellékvesékre) gyakorolt hatásuk sem. Baktérium-, vírus- és parazitaellenes hatása közismert. A propoliszt tartalmazó bőrápoló krémek a bőrelváltozásokra, illetve a pattanások, a kelések, a furunkulusok, a hólyagok, az ekcéma, a bőrallergia, a gombásodás, a viszketés és a gyulladások ellen, valamint leégésre, horzsolásra, vágásra, rovarcsípésekre és egyéb problémákra is sikerrel alkalmazhatók.
A méhészek - akár a méhek - a méz mellett virágport is fogyasztanak, és a különböző kimutatások szerint tovább is élnek az átlagnál. Egy méhcsalád évente 30-50 kilogramm virágport fogyaszt el, illetve 150 000 méh születéséhez és neveléséhez szükséges energiát nyújt — miért ne volna hasznos és szükséges ez az embereknek is? Kutatók szerint a virágpor mindazt tartalmazza, ami a szervezetnek az élethez szükséges.
A különböző növényekről származó virágpor összetétele nem azonos, de mindegyik tartalmaz fehérjéket, aminosavakat, létfontosságú ásványi anyagokat, 96 féle nyomelemet, ásványi sókat, 16 féle vitamint, hormonokat, zsiradékokat, minden ismert enzimet és koenzimet. Körülbelül 500 milligrammnyi virágpor annyi aminosavat tartalmaz, mint 1/2 kilogramm marhahús, ezért a virágpor fogyasztása vegetáriánus étrendet alkalmazók számára különösen ajánlott. Kedvezően hat az emésztőszervekre, a bélműködésre, visszaadja az étvágyat, leküzdi a legmakacsabb fáradtságot, növeli az állóképességet, hozzájárulhat az idegbajok, a depressziók, a dülmirigy (prosztata) bántalmak és a cukorbaj leküzdéséhez, illetve az elvesztett férfiasság visszaszerzéséhez vagy a frigiditás oldásához. Kedvezően befolyásolhatja a menstruációval járó esetleges kellemetlenségeket, és jó hatással van a vesékre, a húgyhólyagra is. Vérkeringés-szabályozó hatása is van, emellett növeli a vérerek ellenálló képességét, erősíti a szívműködést és a szívizmokat.
A “királyi tápláléknak” nevezett méhpempő a dajkaméhek által előállított komplex táplálék. Életük első három napján a dolgozó méhek csak méhpempőt kapnak és ez idő alatt súlyuk 210-szeresére nő. Ezután többé nem kapnak pempőt. Egy dolgozóméh átlagosan 35-40 napot él. Az anyakirálynő pete korától egész életében csak pempőt kap, így élete sokkal hosszabb lesz (körülbelül 5-6 évig él), és hihetetlenül szapora. Képes akár napi 3000 petét is rakni, ami testsúlyának többszörösét teszi ki. Sem a biológiában, sem az orvostudományban nem tartanak számon olyan “szert”, amelynek a fejlődés, az élettartam és a szaporaság szempontjából ilyen aktív hatása lenne. A méhpempő nyolc létfontosságú aminosavat és sok ásványi anyagot tartalmaz: többek között kalciumot, rezet, vasat, foszfort, káliumot, szilíciumot és ként. Gazdag nukleinsavakban, ami a sejtmag és a sejtplazma számára pótolhatatlan. Tudományos kísérletek bizonyítják és megállapítják, hogy erősítő és vitalizáló hatása jóformán határtalan. Nem alaptalan az a vélemény, hogy a méhpempő az ember számára is a hosszú (akár száz éven felüli) és egészséges élet természetes elősegítője.
A méhpempő tejfölszerű, gyorsan romló anyag, fogyasztásakor ajánlott a szájüregben tartani, hogy ott feloldódhasson. Így a szájban levő erek közvetítésével ér “célhoz” a vérben és az agyban, illetve a szervezet más „célpontjain”. Segíti az anyagcserét, és ez magyarázza a stresszes állapotot gyorsan megszüntető hatását, illetve az emelt energiaszintet, ami az elfogyazstás után érezhető. Minden fizikai és szellemi kimerültség esetén ajánlható. Segíti a sejtújulást, javítja a bőr állapotát és erősíti az immunrendszert, a szervezet önvédekező, öngyógyító mechanizmusát. Orvosok jó eredménnyel alkalmazzák kimerültségnél, lábadozó betegeknél, növekedési zavaroknál, terhességnél, öregedéssel járó hiányosságoknál, a klimax tüneteinek enyhítésénél. Káros mellékhatás a méhpempőnél sem ismert. A méhek által előállított termékek ma már koncentrált formában, étrend-kiegészítőként is beszerezhetők, amelyek kiválasztásánál szintén ajánlatos, hogy kizárólag megbízható forrásból származó, tiszta környezetből megfelelő technológiákkal előállított termékeket vásároljunk – hangsúlyozza a szakértő.



AGROMONITOR