Szatmárban minden második nap körülbelül húsz vagon uborka terem, de nem fogadják a nyugat-európai országok. A Szatmári Konzervgyár Kft. ügyvezetője szerint amennyiben nem áll helyre az export a következő héten, komoly bajba kerülhetnek a termelők és a feldolgozó cégek is.
Szórádi Sándor az MTI-nek elmondta: az uborka a jelenlegi időjárási viszonyok között szinte rekordtermést ad - minden második nap körülbelül húsz vagon uborka terem - Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, amelyet egyrészt exporttal, másrészt konzervipari feldolgozással lehet levezetni. De Németország, Franciaország, Ausztria nem mer importálni, leállították a magyarországi uborka behozatalát. Egyelőre azt sem lehet tudni, mi lesz a már megtermett mennyiséggel, amely becslése szerint országos viszonylatban mintegy 150 vagonnak felel meg.
A hasmenés körüli megalapozatlan híreszteléseknek esett áldozatául a nyers konzervuborka exportja, és maga a konzerv is. Pedig teljesen más termék, mint az elhíresült kígyóuborka! A kérdés most az, hogy az egyébként megnyugtató politikusi, illetve az Európai Unió által tett lépések milyen gyorsan fogják visszaállítani a fogyasztók bizalmát. Szórádi Sándor ugyanakkor hangsúlyozta: ha ez a hisztéria kitart június végéig, Magyarország nem fogja tudni lekezelni az uborkatermelését, s tönkremegy a több tízezer termelő és a feldolgozókat is súlyos kár érheti. Megoldást a legyártott készletek állami felvásárlása jelentené.
A hazai tulajdonban lévő Szatmári Konzervgyár Kft. Kelet-Magyarország egyik legnagyobb zöldség-és gyümölcsfeldolgozó társasága, amely tavaly 4,5 milliárd forintos árbevételt realizált. Kapacitása évente mintegy 6 millió üveg meggy, 8 millió üveg uborka, 6 ezer doboz borsó, 18 millió doboz kukorica. A tyukodi üzem télen 150, nyáron pedig mintegy 500 embernek ad munkát, s 8.500-8.600 gazdasággal áll kapcsolatban. A cég által gyártott Rege termékpaletta a Bonduelle után a második legismertebb márkanév Magyarországon.
SZABADFÖLD