Már az idei év első felében eltűnhet a hazai üzletek polcairól sok borfajta, mivel a tavalyi katasztrofális időjárási körülmények miatt a szokásos évi 3,5 millió hektoliter helyett csak 1,6–1,9 millió hektoliter bor került a pincékbe – állítja az évi 11 millió palack bort és pezsgőt forgalmazó Varga Pincészet az MTI-hez eljuttatott legfrissebb elemzésében. A pincészet számításai szerint – literenként 200 forinttal kalkulálva –, 32–38 milliárd forint veszteség érte az ágazatot.
Ilyen mértékű terméskiesésre egyetlen magyar borász sem emlékszik. A szőlőnél már a 20–25 százalékos terméskiesés is rendkívülinek számít, a legutolsó szüreti eredmények pedig éppen ennek kétszeresét mutatják. A borhiány első jelei már a múlt év végén látszottak – állítják a Varga Pincészetnél. Az utolsó negyedévben csökkent az akciók száma, kisebb lett az árengedmények mértéke, és több pincészet 15-20 százalékos áremelést jelentett be. A szokatlanul nagy áremelkedést csak részben indokolja a szőlőárak tavalyi jelentős áremelkedése, és az, hogy a pincészetek többsége három éve nem emelte az árait. Az igazi ok az elemzés szerint az, hogy a pincészetek az év második felében várhatóan több fajtából nem tudják majd kielégíteni az igényeket. A hiány nem fogja érinteni az 1000 forint feletti és a 300 forint alatti árszegmens, ugyanis a drága borokból a válság nagy készleteket halmozott fel a termelőknél, az olcsó borok többsége pedig olcsó importból is előállítható, így szinte korlátlanul forgalmazható.
Az MTI-nek név nélkül nyilatkozó borászok egy része túlzónak tartja a borkiesés mértékére vonatkozó megállapítást. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának adatai szerint 2010-ben 2,3-2,4 millió hektoliter bor volt a szüret eredménye.
A válság ellenére sikeres évet zárt a Varga Pincészet – olvasható a cég összegzésében. A válság hatására a 2008-ban és a 2009-ben meghozott intézkedések, elsősorban termékfejlesztések, eredményeképpen a belföldi értékesítés 7 százalékkal, a kivitel 40 százalékkal nőtt, így a termelés mennyisége meghaladta az évi 11 millió palackot. A pincészetben további növekedés reményében bővítették a szőlőfeldolgozó kapacitást, és mintegy 4 millió literrel a tárolóteret. A cégnél mindehhez hozzáteszik: a Balatoni borrégióhoz tavaly kegyes volt a természet, így a terméskiesés csak 20–40 százalék között volt. Az MTI korábbi információi szerint a Varga Pincészet 2009-ben mintegy 2,7 milliárd forint árbevételt ért el, ez egy-két százalékkal volt több az előző évinél. A tulajdonos 2010-ben az előzetes becslés alapján 2,9 milliárd forint árbevételre számít.
AGROMONITOR