Elhullott sertéseket dolgoznak fel sonkának, kolbásznak
Huszonhat tonna melaminnal szennyezett tejport találtak a délnyugat-kínai Csungkingban (Chongqing) három évvel a világszerte ismertté vált tejporbotrány után – közölte tegnap a helyi rendőrség tájékoztatása nyomán a kínai média.
A hatóságok állampolgári bejelentésre átkutatták egy helyi vállalat raktárát, s hamisított tejport találtak, amelyet jóval a piaci ár alatt vásároltak meg egy kereskedő cégtől. A nyomok a belső-mongóliai Vejlisze (Weilisi) tejipari vállalathoz vezetnek. A csungkingi élelmiszeripari vállalat fagylalt és sütemények készítéséhez tervezte felhasználni a szennyezett tejport. Öt gyanúsítottat már őrizetbe vettek. Csunking rendőrsége azonnal bejelentette, hogy száznapos élelmiszer- és gyógyszerminőség-ellenőrző kampányt indít.
A Kínában három évvel ezelőtt kirobbant melaminbotrány világszerte nagy visszhangot keltett. Akkor legkevesebb hat csecsemő halt meg a mérgezett tejportól, és több mint háromszázezren betegedtek meg tőle. A melamin, amelyet általában műanyagok és műtrágya gyártásához használnak, a vizezett tejhez keverve a magasabb fehérjetartalom látszatát eredményezi. A melaminos tej vesekövet, veseelégtelenséget okoz. Két éve, januárban halálra ítélték azt a férfit, aki 600 tonna mérgező tejport készített, és egy másikat, aki az értékesítést végezte. Egy harmadik, a közvetítő, életfogytig tartó szabadságvesztést kapott.
Az utóbbi hetekben több élelmiszer-hamisítási ügy került felszínre Kínában, a megszaporodott hatósági rajtaütések eredményeként engedély nélkül működtetett kisebb-nagyobb üzemeket zártak be, amelyek mérgező, tiltott adalékokat, festékanyagokat használtak, illetve olyanokat vontak eljárás alá, akik a sertéstápba kevertek veszélyes vegyszert. Legutóbb arról lehetett olvasni a kínai sajtóban, hogy a betegségben elhullott sertéseket évente – a hatóságokat kijátszva – tízmillió számra dolgozzák fel sonkának és kolbásznak. Egyes lapok szerint a húsfeldolgozók az így készített árukat hivatalos minőségellenőrzési igazolással is ellátják. Bennfentesek tudni vélik, hogy az elpusztult állatok kereskedelmének külön földalatti hálózata alakult ki, s azt is megírták már, hogy milyen módszerekkel változtatják meg a romlott hús színét, állagát; „varázsolják” át csalogatóan gusztusos sonkává.
A közelmúltban nitrittel szennyezett tej miatt három gyerek meghalt és harmincöt megbetegedett az ország északnyugati részén. Az előzetes vizsgálatok szerint azt követően kaptak nitritmérgezést, hogy ittak két, helyi tejgazdaságból származó kannás tejből. A nitriteket hústartósításhoz használják az élelmiszeriparban. A két tejgazdaságot lezárták, a vezetők ellen vizsgálatot indítottak.
A kínai egészségügyi tárca legutóbbi körlevelében kilátásba helyezte, hogy kiterjesztik és megszigorítják az ellenőrzéseket, kíméletlenül lecsapnak a hamisítókra. A vizsgálatokért a helyi hatóságokat teszik felelőssé. Két nappal korábban a kormány élelmiszerbiztonságot felügyelő bizottsága a vállalatokat kötelezte árukészleteik alapos ellenőrzésére. Li Ko-csiang (Li Keqiang) miniszterelnök-helyettes a hét végén határozott fellépést, „vaskezű” intézkedéseket ígért a tiltott adalékokat élelmiszerekbe keverőkkel szemben.
MAGYAR SZÓ