A magyarországi infláció szempontjából is fontos figyelmeztetést tett közzé a JP Morgan szakértője.
Szélsőségesen szignifikánssá vált az élelmiszerárak hatása az inflációra - fogalmazott Will Shropshire a JP Morgan agrárpiaci szakértője a Reutersnek adott interjújában. Hozzátette: a mezőgazdasági árupiaci termékek ára az adott piacokon kialakult kényes egyensúlyt tükrözi, ráadásul további drámai drágulást okozhat, ha a kínálati oldalt újabb sokkok érik.
Az élelmiszerek, azon belül is az idényáras termékek drágulása komolyan befolyásolja a hazai inflációt is. A legfrissebb, tavaly novemberi adatok szerint az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,9 százalékkal emelkedtek éves összevetésben. Ezen belül az idényáras élelmiszerek közel 33 százalékkal lettek drágábbak, a liszt ára közel 20 százalékkal emelkedett, de majdnem ekkora tempóban drágult az étolaj és a sajt is. A húsfélék árában eddig nemigen tudott megjelenni a takarmányköltségek megugrása, ám ha az szja-változások nyomán többletjövedelem marad a háztartásoknál, e téren is megindulhat a drágulás.
A termelői árak mindenesetre már emelkednek, az élő állatok és állati termékek októberi átlagára 7,6 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit. Eközben a növényi termékek közel 25 százalékkal drágultak.
Az élelmiszerárakra, mint költségoldali sokktényezőre az MNB monetáris tanácsa is felhívta a figyelmet. A decemberi kamatemeléshez kiadott közleményben a testület úgy fogalmazott, hogy a nyers élelmiszerárak széles körben megfigyelhető emelkedése begyűrűzik a feldolgozott élelmiszerek áraiba. Ez a drágulás, valamint az ágazati különadók részleges áthárítása és az üzemanyagárak emelkedése további inflációs nyomást jelenthet a tanács szerint, így az infláció 2011-ben jelentősen meghaladhatja a 3 százalékos inflációs célt, és monetáris szigorítás hiányában 2012-ben is kétséges lenne annak teljesülése.
AGROLINE