Címlap

Bejelentkezés


Idén sem lesz rekord méztermés

Rovat(ok):

A vándorló méhészek több száz kilométerre is elviszik méhcsaládjaikat ilyenkor, főszezonban, hogy kiváló méhlegelőkről gyűjthessék a rovarok a nektárt.

Április óta nincs megállásuk. Az első virágzó kultúra, melyre vándoroltak, az a repce volt.

— A repce szezonja jól kezdődött, ám a virágzás közepén olyan hűvös idő köszöntött a méhészekre, amely alaposan lerontotta a termelési eredményt — tudtuk meg Árgyelán Jánostól, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület Békés megyei szaktanácsadójától.

A repcét követte az akácvirágzás. A Békés megyei méhészek egy része itthon maradt, mások elvándoroltak más megyék akáclegelőire. Az orosházi Szluka Csaba méhész sok évig Lajosmizsére járt, ám az idén az ottani akácvirág egy része elfagyott.

— Részleges fagyás pusztított azon a vidéken május elején, ezért Lakitelek környékét választottam. Az elvirágzás után pedig a Tisza árterébe vittem a méhcsaládjaimat, most ott vagyok a gyalogakácosban, mert abban a térségben haszonnal tudnak gyűjteni a méhecskéim — nyilatkozta a méhész, akinek 30 méhcsaládja más feladatokat lát el ezekben a napokban.

— A sárgadinnyét porozzák Nagykamaráson. Öt éve vagyok kapcsolatban az ottani őstermelővel — mondta Szluka Csaba. Azt már a gazdától, Engelhardt Józseftől tudtuk meg, hogy a 2 hektáron termelt fóliás dinnye beporozhatatlan, ha nincs elég méhecske a környéken.

— Ezekben a napokban van a legnagyobb szükségünk a szorgos kis rovarokra. Több családot kértem a méhésztől, mert a méhek előszeretettel látogatnak más növényi kultúrákat (repcét, akácost), a fóliába csak azután találnak be — tájékoztatott a dinnyetermelő.
A kardoskúti Bodrogi Józsefet Nógrád megyében értük el telefonon. Miután a déli akác Baja környékén levirágzott, északra vitt 60 családot.

— Kellő páratartalom hiányában és a változékony idő miatt felemásra sikeredett a gyűjtés lenn, délen. A nektárképződéshez 25—27 Celsius-fok kell, itt, északon most jók a kilátásaink — foglalta össze tapasztalatait a két hónapig folyamatosan úton lévő méhész, aki nem szakítja meg vándorlását. Feleségével közösen perget, majd az akácvirágzás után vaddohányra viszi méhcsaládjait.

— Én se vagyok már otthon — e szavakkal fogadta hívásunkat a tótkomlósi Szegedi Erika, aki a nyírségi akácerdőkben próbál szerencsét idén.
— Lassan vége a szezonnak, ráadásul itt is pusztított a fagy három méter magasan. A most tapasztalható kánikula se jó nekünk, a nagy melegben hamar kiszárad az akác virágja — tudtunk meg újabb szakmai ismereteket a vándorló méhésztől, aki a Mátrába készül.

— Az erdészektől tájékozódok, ott milyen esélyek várhatók. Súlyos fagykárokról számoltak be — summázta információit, majd esélylatolgatásra kértük.

— A tavalyi akácmézterméshez képest csak jobb lehet az idei, hiszen 2010-ben folyamatosan esett az eső a virágzás idején. Mérjük a hordást, de eredményről még nem tudok beszámolni — mondta búcsúzóul, mert száz családja rengeteg tennivalót ad neki a Nyírségben.



AGROLINE