Címlap

Bejelentkezés


Ennyiért már nem kell a kenyér - kifeszítik a pékségeket

Rovat(ok):

Akár harmadával is drágulhat februártól a kenyér a várakozások szerint. A megyénkbeli pékségekben ugyanakkor azt mondják: nem ilyen egyszerű a kérdés.

A legtöbb szakember és piaci szereplő véleménye szerint az év eleji drágulás után liszt- és kenyérár-emelkedésre is számítanunk kell. Szakmai értékelések szerint jelenlegi ár legalább harmadával kellene növelni a kenyér árát. Mindebbe bele kell, hogy tartozzanak természetesen a különféle péksütemények is. Az emelési "kényszer" oka a liszt drágulása mellett az üzemanyagok árának, illetve a az egyéb járulékos költségek növekedése. A pékek törekvését azonban a kereskedelem próbálja visszaszorítani.

Nagy Lajos, a Heves Megyei Sütő- és Édesipari (HESI) Kft. ügyvezetője elmondta: a fentiek mellett az egyéb alapanyagok - az étolaj, a margarin, illetve a többi járulékos összetevő - is drágábbak lettek, és nőttek a minimálbérek, valamint a szakmához kötött keresetek is.

Az igazgató szerint ezek mind-mind jelentős áremelést tennének szükségessé. Közbeszól azonban a kereskedelem: a nagyobb áruházláncok keményen visszafogják a drágítás lehetőségét.

– Teszik ezt olyan körülmények között – jegyezte meg a szakember –, amikor a 30 napos fizetési határidőn túl is további türelmi időt kérnek a kereskedők a számlák rendezésére a pékségektől. A közelmúltban nagy regionális átalakítás történt beszállítói szinten, a nagy üzletláncok csökkentették a partnereik számát. Akikkel szerződtek, azoktól viszont azt kérték, hogy ne növeljék az áraikat.

Öt forint egy zsemléért, 99 egy kiló fehér vekniért

Külön kategóriát képeznek Nagy Lajos azok az áruházláncok, amelyek saját pékséget üzemeltetnek. Ezekben még az a hihetetlen helyzet is előáll, hogy 5 forintért adják a zsömlét és 99-ért az 1 kilogrammos fehér kenyeret. Ezzel azonban be is határolják, hogy mit tehet a sütőipar. A HESI igazgatója szerint ezekből a körülményekből és a feltételekből szinte egyenesen következik, hogy a tényleges termelői árak továbbhárítására nincs lehetőség. A vázoltak egyben meg is mutatják a feketegazdaság virulásának okait.

Bede Jenő poroszlói vállalkozó szerint 250 forint körüli kenyérár lenne a reális, ők maguk 230-240 forintért adják, de Dél-Hevesben megjelent egy hajdúsági vállalkozás, amelyik 180 forintért árulja a fehér kenyér kilóját.

A liszt ára 135 forint fölé is mehet nyáron

A búza ára a mindenkori rekordösszeg közelébe kúszott, a szabadpiacon már elérte a 2008-as, kilónként 70–72 forintos szintet. Ebből kilónként 95 forintos lisztet lehet előállítani. A molnárok nagykereskedelmi árai ennek megfelelően inkább a 100 forinthoz közelítenek. Pesszimista jóslatok szerint, ha az aratásig kifogy a magtárakból a hazai búza, akkor importálni kell, így a liszt nagybani ára elérheti, de akár meg is haladhatja a 130–135 forintot is.



AGROLINE