Leépítést hajthat végre debreceni húsfeldolgozójában is a Penta nevű közép-európai tőkebefektetési társaság, ha nem sikerül rövid időn belül csökkentenie veszteségeit - tudta meg az agromonitor.hu.
A Penta - a szlovák Mecom Group közbeiktatásával - a szolnoki székhelyű Debreceni Csoport Húsipari (DCSH) Kft.-ben tulajdonos, amely a debreceni, a szolnoki, a békéscsabai, az abdai és a mosonmagyaróvári húsüzemeket működteti. Két utóbbi részleg a Kaiser Food Húsipari Kft.-hez tartozik, amelyet a Debreceni Csoport tavaly vásárolt meg Réti Attila vállalkozótól. A DCSH már döntött arról, hogy a mosonmagyaróvári üzemet május 11-én bezárja, az abdait pedig július elsejétől magába olvasztja. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) ugyanakkor - közölte az agromonitor.hu-val Jakab István elnök - felveszi a kapcsolatot a Vidékfejlesztési Minisztériummal a mosonmagyaráróvári feldolgozó megmentése érdekében. Információink szerint a Penta a DHCS-ben tavaly ősszel több mint 4500-szoros tőkeemelést hajtott végre, így a társaság jegyzett tőkéje az addigi 0,6 millió forintról 2,71 milliárdra nőtt. Szakértők a lépést a Kaiser Food megvásárlásával hozzák összeffügésbe, de szerintük a tőkebektetési társaság az akvizicióval valójában márkát és további magyar piacot vett. A mosonmagyaróvári szárazáru üzemet azért zárja be, mert nem kívánja finanszírozni a hosszú megtérülési idejű fejlesztéseket, illetve Békéscsabán és Szolnokon már van ilyen jellegű feldolgozója. Értesüléseink szerint a tulajdonosok az utóbbi időben többször változtattak a DCSH vezetésén: így tavaly ősszel Peter Ondrot Rastislav Wiedermann váltotta a cég élén. A vállalat ma Szabó Nándor gazdasági igazgató és az ő kettős irányításával működik.
Leállíthatja vagy csökkentheti a közeljövőben debreceni vágókapacitásait a DHCS, így a cég hajdúsági üzemében is létszámleépítés következhet be - közölték az agromonitor.hu-val iparági szakértők. A vállalat e lépést azért mérlegeli, mert a tőkehúsok gyártása és értékesítése veszteséges. A társaság már a közelmúltban döntött arról, hogy május 11-vel bezárja mosonmagyaróvári részlegét, az abdait pedig - debreceni, szolnoki és békéscsabai üzemei mellé - július elsejétől magába olvasztja. A mosonmagyaróvári és az abdai egység ma a Kaiser Food Élelmiszeripari Kft. tulajdonában van, amelyet a DHCS tavaly vásárolt meg Réti Attila vállalkozótól.
A mosonmagyaróvári üzembezárással 98 ember munkahelye szűnik meg. Szűcs Viktor, a Kaiser Food ügyvezető igazgatója a lépéssel kapcsolatban nem kívánt nyilatkozni honlapunknak. Szakértők szerint a DHCS azért határozott a bezárás mellett, mert a Penta nem kívánta finanszírozni az üzem fejlesztéséhez szükséges, csak hosszú távon megtérülő beruházásokat. A tőkebefektető társaságként működő közép-európai cég ugyanis rövidebb időszakra - egyes információk szerint - öt évre tervez, és e koncepcióba a lassan profitáló korszerűsítések nem férnek bele. Emellett a DHCS-nek Szolnokon és Békéscsabán már van olyan szárazárugyártó üzeme, amelyekben a Kaiser termékeket elő tudja állítani. Ezért az 5 milliárd forintos éves forgalmú Kaiser Food megvásárlásával a Penta valójában piacot és márkát vett - vélik szakértők.
Nem felel meg a valóságnak, hogy a mosonmagyaróvári üzem korszerűtlen technológiával működne - jelentette ki ugyanakkor az agromonitor.hu kérdésére Jakab István, a Magosz elnöke. Hozzátette: az érdekképviselet ezért a napokban felveszi a kapcsolatot a vidékfejlesztési tárcával a kapacitások és a munkahelyek megmentése érdekében. A Magosz több hasonló gazdasági ügyben ért már el eredményeket - szögezte le az elnök.
A Penta - amely eleinte a szintén közép-európai Carnibona holdingon, újabban pedig a szlovák Mecom Groupon keresztül valósítja meg magyarországi húsipari akcióit - 2008-ban lépett az itteni piacra, amikor megvette a Debreceni Hús Zrt.-t, a szolnoki Szole-Meat Kft.-t és a békéscsabai Csaba Hús Kft.-t Román Gyula húsipari vállalkozótól. Az új tulajdonosok a cégeket később összevonták, majd a végül létrehozott Debreceni Csoport Húsipari Kft. székhelyét Szolnokra helyezték.
Értesüléseink szerint a Penta tavaly októberben jelentős mértékben, több mint 4500-szorosára növelte a Debreceni Csoport Húsipari Kft. jegyzett tőkéjét, így a vállalat 0,6 milliárd forintos addig jegyzett tőkéje 2,71 milliárdra nőtt. Iparági szakértők megkérdőjelezik, mi magyarázta a korábbi alacsony tőkésítést a mintegy 20 milliárd forintos éves forgalomhoz képest. A tőkeemelés viszont főként azt a célt szolgálhatta, hogy a DCSH megvásárolhassa a Kaiser Food Kft.-t Réti Attilától - állapították meg.
Mint ismert, a Gazdasági versenyhivatal (GVH) szintén az elmúlt év októberében engedélyezte, hogy a DCSH – a Tarandus Kft. üzletrészének megszerzésével - megvehesse a Kaiser Food 97,3 százalékát. A GVH az összefonódást azért hagyta jóvá, mert a tranzakcióval kapcsolatban a magyar húspiacon nem valószínűsített káros versenyhatásokat. Az akvizícióval a DHCS a hazai húsipari erősorrend második-negyedik helyét foglalhatja el a Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató érdekeltségébe tartozó Pick Szeged Zrt. mögött.
A külföldi tulajdonosok a Debreceni Csoportnál az utóbbi időszakban számos személycserét is végrehajtottak - tudtuk meg. Információink szerint még tavaly távozott a cégtől Peter Ondro ügyvezető igazgató, akinek posztját Rastislav Wiedermann vette át. Húsipari szakértők úgy tudják, ő is csak átmenetileg tölti be posztját a DCSH élén, de a vállalat ma Szabó Nándor gazdasági igazgató és az ő kettős irányításával (képviseletével) működik. Értesüléseink szerint az elmúlt évben kikerült az igazgatóságból Martin Tapay is, taggá választották viszont Farkas Károlyt, akit januárban Varga Róbert váltott a grémiumban. Időközben változott a vállalat felügyelő bizottsága is: tavaly novemberében távozott a testületből Jozef Spirko, akinek helyét Marián Slivovic foglalta el.
AGROMONITOR