Címlap

Bejelentkezés


Cukordrágulás: Magyarország kiszolgáltatott a kvótahiány miatt – Mit állapíthat meg az MgSzH-vizsgálat?

Rovat(ok):

Nem véletlen, hogy Magyarországon drasztikusabb a cukor drágulása, mint Európa más országaiban, ahol a világpiaci helyzet miatt szintén emelkednek az árak – állítják cukorpiaci szakértők. A legfőbb ok, hogy az Európai Unió (EU) cukorpiaci szabályozása alapvetően a tagállamok önellátására rendezkedett be, ami Magyarországon alaposan megborult azzal, hogy a legutóbbi cukorpiaci reform során a korábbi 401 ezer tonnás cukorkvóta – az unión belül kiemelkedően nagy mértékben – 105 ezer tonnára csökkent. Az addig jelenlévő három érdekcsoportból ugyanis kettő kivonult a magyar piacról, s csupán az osztrák Agrana érdekeltségébe tartozó Magyar Cukor Zrt. kaposvári gyára maradt meg. Eközben a statisztikák szerint a magyarországi cukorfogyasztás évi mintegy 300 ezer tonna. A hiányzó mennyiség az EU-n belülről érkezik, most viszont az uniónak sincs meg a szükséges feleslege. A világpiacon folyamatosan nő a cukor ára – 2009 januárja óta 150 százalékkal emelkedtek az árak, ugyanakkor az utóbbi időszakban a bizonytalan észak-afrikai helyzet felgyorsította az áremelkedést.

Alapvető oka a drágulásnak a szakértők szerint az is, hogy Magyarországon más a kiskereskedelmi gyakorlat, mint például Ausztriában. Ott ugyanis a kereskedők éves szerződéseket kötnek a cukorgyárakkal, azaz a boltok a még alacsonyabb, nyári árakon kapják a cukrot. Erre az árkülönbségre pedig még rátesz az is, hogy itthon 25, az osztrákoknál pedig 10 százalék az áfa.
A Brüsszel által beharangozott intézkedések idővel enyhíthetnek a helyzeten, ennek hatása pedig Magyarországon is érzékelhető lesz. Az EU ugyanis azt tervezi, hogy 300 ezer tonna unión kívülről érkező cukorra eltörli az importvámokat, további 500 ezer tonna úgynevezett kvótán kívüli cukor, illetve 26 ezer tonna izoglükóz esetében pedig engedélyezi a belső piaci forgalomba hozatalt.
A rohamos cukordrágulásra részben a hazai boltok készleteinek felvásárlásával, a határ menti területeken pedig az általában lényegesen alacsonyabb árakat kihasználva „cukorturizmussal” reagáltak a fogyasztók. Az agromonitor.hu által megkérdezett szakértők a fogyasztói elégedetlenség érzékelésének tudják be, hogy Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter cukorpiaci vizsgálat lefolytatására utasította a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalt (MgSzH). A tárca vélelme szerint akár visszásságokat is jelezhet, hogy a környező országokban lényegesen olcsóbb a cukor, szakértők szerint ugyanakkor erre az áfa, a kvótahiány és a rövid távú kereskedelmi szerződések magyarázatot adnak. Jogi szakértők szerint szóba jöhet a tisztességtelen haszon vizsgálata, ezt azonban az eddigi gyakorlat szerint erőfölényes helyzetben lehet bizonyítani, márpedig ugyan csak egy cukorgyár van Magyarországon, a kereskedelem viszont többszereplős.



AGROMONITOR