Címlap

Bejelentkezés


A CBA és a Co-op értékesítheti az állami cukrot - A jövő héttől a boltokban lehet a kétezer tonnás készlet

Rovat(ok):

A magyar tulajdonú CBA és Co-op üzletláncokban dobja piacra a kétmillió kilogrammos állami stratégiai cukorkészletet a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) – értesült az agromonitor.hu. Információink szerint Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter már meghozta az értékesítéshez szükséges alapítói határozatot, így az állami cukor várhatóan a jövő héten megjelenik az üzletekben. A VM a lakossági ellátást kívánja javítani, így a készlet egy kilogrammos kiszerelésben jut a boltokba. A konkrét ár egyelőre kérdéses, de a tárca szándékai szerint a felszabadított mennyiség a 299 forintra „beállt”, jelenlegi kilónkénti áraknál olcsóbban kerül a polcokra. E mennyiség – vélik ugyanakkor szakértők – önmagában nem befolyásolhatja érdemi módon a belföldi árakat, de a közelmúltbeli brüsszeli döntésekkel együtt – amelyek 800 ezer tonna cukorral bővítik az uniós piaci kínálatot - már árcsökkentő hatást fejthet ki. A stratégiai készletet a VM-hez tartozó, állami tulajdonú TIG Tartalékgazdálkodási Nonprofit Kft. raktárából szabadítják fel. A kitárolt mennyiséget a társaságnak – várhatóan legkésőbb december 31-ig – újra fel kell töltenie. A cég minden bizonnyal nyer az üzleten, mivel mai készleteit alacsonyabb árakon szerezte be, az őszi cukorkampányban pedig a jelenlegieknél olcsóbban vásárolhat, ha a várt további árvisszarendeződés valóban bekövetkezik.

A CBA és a Co-op magyar tulajdonú üzletláncokkal köt szerződést a TIG a 2 ezer tonnányi, stratégiai állami cukortartalék értékesítésére – tudta meg az agromonitor.hu. Mint ismert, Fazekas Sándor a közelmúltban jelentette be, hogy a VM a készletek eladásával kívánja letörni az utóbbi időszakban elszabadult, de mára egyébként némileg visszarendeződött belföldi árakat. Információink szerint a miniszter már meghozta a felszabadításhoz szükséges alapítói határozatot, így az értékesítés várhatóan a jövő héten megkezdődik.
A TIG és az üzletláncok közötti megállapodásban szerepel majd, hogy az állami cukormennyiséget milyen feltételekkel lehet forgalomba hozni. A konkrét ár egyelőre kérdéses, de a VM szándékai szerint biztosan kisebb lesz a 299 forint körül mozgó, mai kilónkénti áraknál. Az olcsóbb állami cukor a termékek árát más áruházláncokban is „lefelé húzhatja, ha a „piaci törvényszerűségek” érvényesülnek – véli a tárca.
Egyes szakértők ugyanakkor kétségbe vonják, hogy a TIG készlet valóban alacsonyabb árakon jut-e majd el a fogyasztókhoz és a kis mennyiség miatt befolyásolhatja-e érdemben az évi 300-320 ezer tonna cukrot igénylő belpiacot. Hosszabb távon inkább az fejthet ki árcsökkentő hatást, hogy Brüsszel nemrégiben döntött 500 ezer tonna cukor importjáról és 300 ezer tonna, szabályozási szempontból átminősített termék piacra dobásáról. E készletekből Magyarországra is juthat, mivel például az egyetlen hazai (kaposvári) cukorgyárat működtető, osztrák tulajdonú Magyar Cukor Zrt. is pályázott a plusz értékesítési lehetőségekre. Szakértők szerint azonban az EU-ban egyébként is árcsökkenési trend kezdődött, mivel az utóbbi időszakban a világpiaci cukorár 40 százalékkal mérséklődött. Így nem csak a 400 forintot közelítő korábbi, hanem a 300 forintos jelenlegi kilónkénti áraknak sincs „semmilyen alapjuk” – állítják.
Információink szerint a TIG az állami készletet ötven kilogrammos kiszerelésben tárolja a Hajdú-Bihar megyei Nagyháton található raktárában, így az állami cukrot az értékesítés előtt egy kilós zacskókba kell átcsomagolni. A VM ugyanis a készlet felszabadításával alapvetően a lakossági igényeket kívánja kielégíteni. A tárca szerint a felszabaduló mennyiségek azért is jól jöhetnek a piacon, mert a gyümölcsbefőzési és a házi pálinkakészítési szezon közeledtével a fogyasztói szükséglet növekszik majd.
A tartalékgazdálkodási vállalatnak az eladott árumennyiséget pótolnia kell majd, amelynek határideje – az általánosan elfogadott gyakorlat szerint – december 31. lehet. A társaság az értékesítésen biztosan nyer majd, mivel korábbi értesüléseink szerint a cukrot évekkel ezelőtt 160 forint körüli kilónkénti áron tárolta be. Emellett a cég abban is bízhat, hogy a cukorárak további visszarendeződésével raktárait az őszi cukorgyártási kampányban a mainál olcsóbb cukorral töltheti fel – állapítják meg ágazati szakértők.



AGROMONITOR