A dioxin-rendelet visszavonásának következménye az lehet a Magyar Sertéstartók Szövetsége (Sertésszövetség, MSSZ) szerint, hogy a német húsok dömpingárai további jelentős veszteségeket okoznak az ágazat szereplőinek, akik közül sokan már a sertéstartás feladásán gondolkodnak.
"A Vidékfejlesztési Minisztérium egy szakmapolitikai csatát elvesztett a dioxin-üggyel kapcsolatban, és ezáltal kénytelen volt a korábbi rendeletét visszavonni, amelyről sajnálattal értesült a szervezet" - tartalmazza a Sertésszövetség közleménye, amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-nek.
Az országos főállatorvos a kormany.hu oldalon elérhető tájékoztatás szerint szerdán vonta vissza a dioxin-rendeletet azzal az indokkal, hogy a német hatóságok képesek kiszűrni és megakadályozni a szennyezett termékek forgalomba hozatalát, illetve, mert az eddigi vizsgálatok alapján nem találtak dioxinnal szennyezett élelmiszert a magyar piacon.
A folyamatos, hízósertésenként 6-8 ezer forintos veszteség csökkentése, és a biztonságos takarmány-ellátás érdekében javasolta több szakmai szervezet a gabona-alap létrehozását, amelyet újfent elutasít a tárca, arra hivatkozva, hogy ez áremelő hatású lenne. A 2008-ban, az előző évi aszály után, az alap megképzését követően a kukoricaárak nem nőttek, hanem csökkentek, a vásárláskori tonnánkénti 53 ezer forintról egészen 40 ezer forintra - emlékeztet az MSSZ.
Az állategészségügyi támogatások új rendeleti kiírása teljesen indokolatlan időhúzást jelent a szervezet szerint, ezért úgy véli, a tavaly szeptemberben májusig visszamenőleges felfüggesztést kellene csupán érvényteleníteni, és a meglévő határozatokat 2010. december 31-i határidővel, az érvényes jogszabály alapján kifizetni. A közlemény szerint a tárca ezt többször is megígérte, és a támogatás már nagyon hiányzik a szektorból.
Az esetleges rendeletmódosításról - ami érintené az állategység alapú C001-re vonatkozó támogatást is - a szakmai szervezetek még semmilyen anyagot nem kaptak; feltehetően uniós notifikációra - felülvizsgálati engedélyre - lesz szükség, amely hónapokig is elhúzódhat - figyelmeztet közleményében az MSSZ.
AGROLINE