Készletkezelés

A RoolWikiBÓL


Kép:rool.jpg – Bázis

Készletkezelés


Készletkezelés

  • A készletkezelés feladata - a teljeskörű készletanalitika biztosítása mellett - kiemelten a tételesen követendő és/vagy vonalkóddal gyáriszámosan azonosított félkész- késztermék gyűjtőcsomagolás egységek illetve segéd/alapanyagok tárolásának és mozgatásának támogatása, követése.
  • A gyáriszámos készletelem azonosítás mellett lehetőségünk van csak tételes illetve csak cikkes azonosítás és követés választására.
  • A raktározási modul a késztermékek kezelésén túl alkalmazható az alap- és segédanyagok kezelésére is.
  • Minden készletmozgáskor minden egyes egyedileg gyáriszámmal azonosított gyűjtőcsomagolás egységet azonosítanunk kell, azaz rögzítenünk kell, hogy mely gyűjtőcsomagokat mozgatjuk. Erre vonalkódolvasó eszközzel felszerelt ipari jelleggel dobozolt PC-s munkahelyek elhelyezését javasoljuk az árumozgatás útvonalának meghatározott pontjaira.


  • A gyűjtőcsomagonkénti vonalkódolvasás időigényét csökkenthetjük (elterjedten használt megoldás szerint), ha a fizikai raklapozással egyidejűleg az egy raklapra helyezett gyűjtőcsomagolás vonalkódok beolvasásával a raklaphoz egy összesítő vonalkóddal ellátott raklapcímkét rendelünk. A raklapozáskor raklapcímkével ellátott raklapok további mozgatása esetén elegendő a raklapcímke beolvasása, mellyel jelentősen gyorsíthatjuk a mozgatási folyamatot. Az egy már raklapcímkével ellátott raklapról leemelve és elkülönítetten mozgatott gyűjtőcsomagolás kiadásakor a rendszer automatikusan észleli és kezeli a raklap fennmaradó tartalmának csökkenését. Lehetőségünk van egy már raklapcímkével ellátott raklap újra raklapozására új raklapcímke készítésével, illetve meglévő raklaphoz további gyűjtőcsomagok adásának regisztrálására.


  • A rendszerben a raktárak fizikai tagolását tükröző tárhelytörzset alakíthatunk ki, így a rakathelyes követést használva hasznos támogatás a FEFO (legkorábban lejáró kiadása legelőször) alapú kiszedési javaslat.
  • A raktári feladatok irányításának eszköze az úgynevezett készletmozgás utasítások. Egy készletmozgás utasítás előírás adott raktárnak adott készletmozgatás elvégzésére. A készletmozgás utasítás használata nem általánosan kötelező érvényű, mozgásnemenként szabályozhatjuk, hogy az adott típusú mozgásnál csak utasításra mozgathatunk avagy utasítás nélkül is. Példaképp túraszervezés eredményeként előálló túrákra az illetékes raktárak túránként kiadási utasítást kapnak. Export értékesítés, áttárolás esetén a diszponálás raktári végpontja szintén készletmozgás utasítás(ok)ként jelennek meg. A raktáraknak lehetőségük van monitorozni a kapott készletmozgás utasításokat, továbbá a készletmozgás rögzítésekor a rendszer összeveti az előírt és a már az adott bizonylatra rögzített mennyiségeket, ezzel biztosítva a készletmozgás utasítások helyes és pontos végrehajtását.
  • A készletek értékelésére alkalmazhatjuk az elszámolóáras és a mérlegelt átlagáras értékelési módszert. A rendszer a készletmozgásokat kontírozottan feladja az igény szerint kapcsolt főkönyvi rendszernek. A kontírozás szabályait rögzítve automatizált a kontírozás.
Személyes eszközök