Súlyszerver

A RoolWikiBÓL

(Változatok közti eltérés)
2011. május 23., 10:25 változat (szerkesztés)
192.168.1.158 (Vita)
(New page: A program célja a hagyományos soros portokon elérhető mérlegekkel való kapcsolattartás, a mért súlyok adatbázisba naplózása, valamint a mért súlyok hálózaton való elérés...)
← Előző változtatások
2011. május 23., 10:42 változat (szerkesztés) (undo)
192.168.1.158 (Vita)

Következő változtatások →
19. sor: 19. sor:
* a mérleg nevét * a mérleg nevét
* a mérleg típusát (az befolyásolja, hogy a mérlegtől kapott adatokból hogyan állítható elő a súly) * a mérleg típusát (az befolyásolja, hogy a mérlegtől kapott adatokból hogyan állítható elő a súly)
 +* az időzítést: ennyi ezredmásodpercenként a Súlyszerver automatikusan lekérdezi a mérlegtől a súlyt. A javasolt beállítás szerint üresen marad ez az oszlop, és a mérleg van úgy beállítva, hogy folyamatosan küldje az aktuális súlyt.
 +
 +== Nyomógombok a portok táblázat alatt ==
 +
 +* Mentés
 +A regisztrációs adatbázisba menti a működéshez szükséges adatokat:
 +** adatbázis elérési adatok. Ezen adatok minden mentéskor tárolásra kerülnek, és az új adatokkal a Súlyszerver újra megpróbál csatlakozni az adatbázishoz.
 +** aktuális sorban szereplő soros port adatok. Ehhez a portok táblázatnak kell az aktuális elemnek lennie. Ha a kurzor máshol van - a port táblázaton kívül -, akkor egyetlen port adat sem kerül elmentésre. A port adat mentéséről egy felugró üzenet tájékoztat.
 +* Monitorozás
 +A mérlegek közül elindítja annak a monitorozását, melyet a kurzor kijelöl. (Előtte érdemes a mérleg nevére klikkelni)
 +* Súly lekérés
 +Ha a kiválasztott mérleg monitorozása el van indítva, akkor a mérlegnek küld egy súlykérés üzenetet, melyre a mérleg ez aktuális mért súllyal fog válaszolni.
 +
 +A monitorozás és súly lekérés funkciókra a tesztelés miatt lehet szükség.
== a Súlyszerver működéséről információt szolgáltató szöveges mező == == a Súlyszerver működéséről információt szolgáltató szöveges mező ==
A Napló jelölőnégyzettel ki-bekapcsolható a működésről információt adó üzenetek megjelenítése. Az üzenetek kimásolhatók, törölhetők. Nem javasolt a folyamatos naplózás az üzenetek időnkénti törlése nélkül, mert ha a napló mérete nagyon megnő (néhány ezer sor), akkor lassúvá válik az újabb üzenetek megjelenítése. Normál esetben nem szükséges a naplózás bekapcsolása. Ennek inkább a hibakereséskor van jelentősége. A Napló jelölőnégyzettel ki-bekapcsolható a működésről információt adó üzenetek megjelenítése. Az üzenetek kimásolhatók, törölhetők. Nem javasolt a folyamatos naplózás az üzenetek időnkénti törlése nélkül, mert ha a napló mérete nagyon megnő (néhány ezer sor), akkor lassúvá válik az újabb üzenetek megjelenítése. Normál esetben nem szükséges a naplózás bekapcsolása. Ennek inkább a hibakereséskor van jelentősége.

2011. május 23., 10:42 változat

A program célja a hagyományos soros portokon elérhető mérlegekkel való kapcsolattartás, a mért súlyok adatbázisba naplózása, valamint a mért súlyok hálózaton való elérése a mérlegek neve alapján. Mindezt Windows rendszereken, szolgáltatásként megvalósítva.

A program funkcióinak megfelelően a monitorozó képernyő fő részei:

Tartalomjegyzék

a hálózati szolgáltatás eléréséhez szükséges adatok, valamint a szolgáltatást indító-leállító nyomógomb

Itt látható a Súlyszerver szolgáltatás elérésének címe, portja. A cím tájékoztató jellegű. Mivel esetleg több címen is elérhető a szerver. (Például a vezetékes és vezeték nélküli kapcsolatnak is saját egyedi címe van.) A nyomógomb segítségével leállítható, elindítható a szolgáltatás hálózati elérése. A program indulásakor a hálózati elérés automatikusan elindul. Ha mégsem annak leggyakrabban az alábbi két oka lehet:

  • a súlyok naplózásához nem elérhető az adatbázis
  • az operációs rendszer tűzfal programja nem engedélyezi a Súlyszerver számára az hálózati elérést

a súlyok naplózásához szükséges adatbázis elérési adatok

Minden mért súlyt rögzítünk PostgreSQL adatbázisban. Ha nem érhető el az adatbázis, vagy elérhető, de a naplózás mégis sikertelen, akkor a kliensek sem kapják meg a mért értéket. A szükséges paraméterek közül a felhasználó neve és jelszava nem módosítható.

a soros portok és jellemzőik, valamint néhány funkció tesztelésére

A soros portok táblázatban a gépben lévő soros portok látszanak. Amelyik porton elérhető a használni kívánt mérleg, annál be kell állítani

  • a soros port jellemzőit: baud ráta, paritás, adat és stopbitek száma
  • a mérleg nevét
  • a mérleg típusát (az befolyásolja, hogy a mérlegtől kapott adatokból hogyan állítható elő a súly)
  • az időzítést: ennyi ezredmásodpercenként a Súlyszerver automatikusan lekérdezi a mérlegtől a súlyt. A javasolt beállítás szerint üresen marad ez az oszlop, és a mérleg van úgy beállítva, hogy folyamatosan küldje az aktuális súlyt.

Nyomógombok a portok táblázat alatt

  • Mentés

A regisztrációs adatbázisba menti a működéshez szükséges adatokat:

    • adatbázis elérési adatok. Ezen adatok minden mentéskor tárolásra kerülnek, és az új adatokkal a Súlyszerver újra megpróbál csatlakozni az adatbázishoz.
    • aktuális sorban szereplő soros port adatok. Ehhez a portok táblázatnak kell az aktuális elemnek lennie. Ha a kurzor máshol van - a port táblázaton kívül -, akkor egyetlen port adat sem kerül elmentésre. A port adat mentéséről egy felugró üzenet tájékoztat.
  • Monitorozás

A mérlegek közül elindítja annak a monitorozását, melyet a kurzor kijelöl. (Előtte érdemes a mérleg nevére klikkelni)

  • Súly lekérés

Ha a kiválasztott mérleg monitorozása el van indítva, akkor a mérlegnek küld egy súlykérés üzenetet, melyre a mérleg ez aktuális mért súllyal fog válaszolni.

A monitorozás és súly lekérés funkciókra a tesztelés miatt lehet szükség.


a Súlyszerver működéséről információt szolgáltató szöveges mező

A Napló jelölőnégyzettel ki-bekapcsolható a működésről információt adó üzenetek megjelenítése. Az üzenetek kimásolhatók, törölhetők. Nem javasolt a folyamatos naplózás az üzenetek időnkénti törlése nélkül, mert ha a napló mérete nagyon megnő (néhány ezer sor), akkor lassúvá válik az újabb üzenetek megjelenítése. Normál esetben nem szükséges a naplózás bekapcsolása. Ennek inkább a hibakereséskor van jelentősége.

Személyes eszközök